Przedsiębiorstwo Remontowe Maszyn i Armatury „Masz-ZAP” Sp. z o.o.
Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 13,
24-110 Puławy
tel. +48 81 473 12 00 fax +48 81 473 12 01
info@maszzap.com.pl
Masz-ZAP » Naprawa sprężarek tłokowych

Naprawa sprężarek tłokowych

Firma „Masz-ZAP” Sp. z o.o. oprócz wykonywania podstawowych remontów i napraw sprężarek tłokowych świadczy również usługi modernizacyjne. Przykładem może być sześciocylindrowy kompresor gazu ziemnego model: 5HOS6 o wydajności całkowitej Q=35 033m3/h, sprężający gaz od ciśnienia początkowego ps=0-15bar do ciśnienia pt=60bar.

Modernizacji poddano 6szt. dławic oraz zgarniaczy olejowych. Istniejącą dławicę (rys. 1) zastąpiono nowo zaprojektowaną dławicą rozbudowaną z sześciu do ośmiu kaset (rys. 2).

Pierścienie teflonowe zastąpiono pierścieniami o oznaczeniach CPI184 i CPI192 należącymi do grupy stopów polimerowych o dużej wytrzymałości i bardzo dobrych własnościach uszczelniających. Wartość materiału tkwi w wiązaniach międzycząsteczkowych uzyskiwanych w wyniku jednoczesnego spiekania i prasowania mieszaniny odpowiednio dobranych składników. Polimery w odróżnieniu od powszechnie stosowanych teflonów (PTFE) nie zawierają wypełniaczy typu: grafit, węgiel, szkło. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem  tarcia . Polimery pracują na „sucho” transferując warstwę własnego materiału na współpracujący element w wyniku czego zachodzi zjawisko tzw. „samosmarowania”.

Na przeprowadzoną modernizację sprężarek firma „Masz-ZAP” udzieliła gwarancji wynoszącej 8 000rbg bezawaryjnej pracy uszczelnień dławicowych. Uszczelnienia sprawdziły się na instalacji . Obecnie są po okresie gwarancyjnym i nadal pracują.

Firma nasza wykonała również nowe tłoczyska ( Φ63,5mm L=1200mm)z powłoką z WCCoCr (węglik wolframu z kobaltem i chromem) poprzez natrysk ultradźwiękowy (HVOF) wydłużając tym samym żywotności  tłoczysk. Twardość tak wykonanych tłoczysk wynosi 1350-1450 HV0,3 .

Obecnie modernizujemy układy tłokowe kompresorów 5HOS6. Zakres modernizacji obejmuje honowanie cylindrów o średnicy O254mm oraz zaprojektowanie i wykonawstwo nowych tłoków z montażem pierścieni polimerowych nośnych jak również uszczelniających.
Ilość pierścieni uszczelniających  na  nowych tłokach zwiększono z  3szt  do 6szt. Modernizacja ma na celu zwiększenie trwałości i jakości uszczelnienia tłoka.

Polecamy swoje usługi dotyczące napraw sprężarek z uwzględnieniem modernizacji
uszczelnień.